Przeszczep włosów

PRZESZCZEP WŁOSÓW METODĄ KLASYCZNĄ

Dla kogo?

Dla Ciebie, jeśli zawiodły stosowane w salonach kosmetycznych metody zagęszczania włosów, a preparaty wzmacniające strukturę włosa okazały się nieskuteczne. Jeśli zauważasz, że proces łysienia nasila się, a ubytek włosów negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie, możesz – dzięki mało inwazyjnemu zabiegowi przeszczepu włosów – pozbyć się problemu. Oprócz łysienia androgenowego (u kobiet i mężczyzn) najczęściej zabieg jest wykonywany z takich powodów, jak: łysienie pourazowe, po oparzeniach lub po napromieniowaniu, łysienie spowodowane stanami zapalnymi skóry głowy (po ich wyleczeniu), a także blizny pooperacyjne.

Przed zabiegiem?

– rano w dniu operacji lub wieczorem w na dzień przed zabiegiem należy umyć głowę; – na 14 dni przed zabiegiem nie należy zażywać aspiryny ani leków zawierających kwas salicylowy; – na kilka miesięcy przed przeszczepem – jeśli to możliwe, ze względów estetycznych, wskazane jest zapuszczenie dłuższych włosów, ponieważ pomogą one zakryć wczesne ślady działalności chirurgicznej. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są łysienie plackowate, łysina zajmująca większość głowy (ostatni stopień łysienia w skali Norwooda) oraz poważne choroby: zaawansowana cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia i choroby zapalne skóry owłosionej.

Zabieg

Przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na zagęszczeniu lub uzupełnieniu ubytków włosów w miejscach wyłysienia lub tam, gdzie owłosienie uległo znacznemu przerzedzeniu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Przeszczep włosów polega na pobraniu wycinka skóry owłosionej z tyłu lub boku głowy, czyli tych okolic które nie ulegają zazwyczaj łysieniu, ponieważ nie podlegają działaniu DHT (dihydrotestosteron), który niszczy mieszki włosowe. Pobrany wycinek ma zazwyczaj kształt paska o szerokości ok. 1 cm i długości kilku centymetrów. Miejsce pobrania jest zszywane szwem ciągłym. Naturalną konsekwencją zabiegu jest niewielka blizna o szerokość 1–3 mm. Fragment pobrany do transplantacji jest dzielony na małe części tzw. jednostki cebulowe, czyli przeszczepy. Zawierają one 1–4 pojedynczych włosów. Chirurg przygotowuje obszar biorczy, wykonując mikronacięcia skóry głowy, a następnie wszczepia przeszczepy. Jest to najbardziej czasochłonna część zabiegu. W zależności od liczby przeszczepów, zabieg trwa od 2 godz. (1000 przeszczepów) nawet do 5 godz. (ok. 3000 przeszczepów). Stosuje się dwie techniki przeszczepu włosów: mikroimplanty o średnicy 0,6–0,9 mm – wszczepia się je we wcześniej przygotowane kanaliki tej samej wielkości w miejscach pozbawionych włosów lub miejscach przerzedzonych. Odległości pomiędzy nimi powinny mieć ok. 1 mm, ponieważ wtedy można uzyskać optymalną gęstość włosów. mikronakłucia wykonuje się pod odpowiednim kątem, gdyż zbyt równe ustawienie włosów może dać nienaturalny wygląd – czupryna będzie zbyt nastroszona. Dlatego ważne, by zabieg tą metodą wykonywał doświadczony chirurg.

Po zabiegu

Jeśli wykonywana operacja jest rozległa, po zabiegu na głowę zakładany jest opatrunek. W przypadku mniejszych operacji, po ich wykonaniu, nie stosuje się opatrunku. Przeszczepione włosy przechodzą przez fazę gojenia przez 2–3 miesiące od czasu wykonania zabiegu. Wówczas zaczynają rosnąć w tym samym tempie co włosy normalne, tj. ok. 1–1,5 cm miesięcznie. Najczęściej po 14 dniach od zabiegu pacjent powinien się zgłosić na kontrolę do kliniki. Zdejmowany jest wówczas szew z tyłu głowy.Potencjalne powikłania poperacyjne W pierwszych dniach po operacji może wystąpić obrzęk czoła i powiek. Reakcję tę można złagodzić, stosując zimne kompresy.

Z kart historii transplantacji włosów

Pierwszej próby wykonania przeszczepu włosów na głowie dokonał w 1939 r. japoński lekarz Okuda. Jednak prawdziwą ewolucję w przeszczepach włosów przyniosło dopiero zastosowanie od połowy lat osiemdziesiątych mini- i mikroimplantów. W 1981 r. Rolf Nordsrtom jako pierwszy w świecie opisał zastosowanie mikroprzeszczepów. Pozwoliły one na znaczną poprawę efektów estetycznych leczenia.

NA SKRÓTY

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeżeli interesuje cię ten zabieg, bądź masz dodatkowe pytania – skontaktuj się z nami. Odpowiemy i doradzimy kont