Powiększanie piersi

POWIĘKSZANIE PIERSI

 • CZAS ZABIEGU
  1,5-3h.
 • ZNIECZULENIE
  ogólne lub miejscowe (Macrolane)
 • REKONWALESCENCJA
  1 – 2 tygodnie
 • CENA
  12000-15000 PLN
  (w tym cena protez)

Zabieg

Zabieg powiększenia piersi polega na zmianie ich wielkości oraz kształtu poprzez wszczepienie implantów wypełnionych silikonem lub solą fizjologiczną, przeszczepienie własnego tłuszczu lub za pomocą wstrzyknięcia preparatu Macrolane (żel kwasu hialuronowego). Dobór metody zależy od budowy anatomicznej klatki piersiowej, możliwości biologicznych tkanek i pożądanego efektu.

Dla kogo?

Dla Ciebie, jeżeli

 • powiększyć biust

 • ujędrnić piersi (np. po utracie wagi, po ciąży)

 • wymodelować ich kształt (np. piersi różnej wielkości lub kształtu)

Przed zabiegiem…

Niezbędna jest konsultacja, podczas której wybrane są odpowiednie implanty (kształt i rozmiar) oraz metody ich wprowadzenia (cięcie wokół brodawki, pod piersią lub pod pachą). 4 tyg. przed należy odstawić wszelkie leki zawierające kwas acetylosalicylowy (np. aspirynę), gdyż wydłużają czas krzepnięcia krwi, a 6 godzin przed zabiegiem trzeba być na czczo.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są wszystkie ciężkie choroby; skazy naczyniowe, niedokrwistość, cukrzyca, nieuregulowane nadciśnienie oraz infekcje i stany zapalne.

Nie wcześniej niż 3 dni przed zabiegiem konieczne jest wykonanie następujących badań:

 • grupa krwi

 • morfologia

 • układ krzepnięcia krwi

 • OB

 • glikemia

 • jonogram

 • antygen Hbs, HCV

 • antygen HIV

 • EKG (po 45 roku życia)

Przebieg zabiegu

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym (przy wszczepianiu implantów lub tkanki tłuszczowej) lub miejscowym (przy wstrzykiwaniu preparatu Macrolane). O tym, przez jakie cięcie skórne zostanie wprowadzony implant, decydują kształt i wielkość piersi, średnica brodawki, objętość wybranej protezy, jej typ oraz preferencje i oczekiwania pacjentki. Powiększanie piersi poprzez przeszczepianie tkanki tłuszczowej polega na pobraniu jej z innego miejsca np. brzucha i wszczepienie do piersi w taki sposób, aby jednocześnie wymodelować jej kształt. Zastosowanie preparatu Macrolane polega na wstrzykiwaniu do piersi takiej ilości preparatu, dzięki której wymodelujemy pierś oraz powiększymy zgodnie z oczekiwaniami. Efekty zabiegu Macrolane utrzymują się ok. 2 lata, jednakże, użycie preparatu sprawia, że nawet po tym okresie sutek wygląda znacznie lepiej niż przed zabiegiem. Jest to zasługa silnej stymulacji syntezy kolagenu i tym samym ujędrnieniu struktury piersi. Zabieg można wykonać powtórnie celem ponownego przywrócenia preferowanego kształtu.

W zależności od wybranej metody powiększania piersi, zabieg trwa zwykle ok. 1 godziny. Pobyt w klinice to zazwyczaj 1 doba.

Po zabiegu

Po zabiegu przejściowo występują takie objawy jak obrzęk oraz uczucie odrętwienia w miejscu blizny i czasami brodawki. Zdjęcie szwów następuje po ok. 7 – 10 dniach Po operacji wszczepiania implantów przez okres ok. 4 tygodni wskazane jest noszenie specjalnie dobranego stanika celem unieruchomienia piersi i prawidłowego ulokowania protez. W tym okresie należy również kategorycznie unikać dużego wysiłku fizycznego, nasłonecznienia oraz nie wolno spać w pozycji na brzuchu i boku (aby nie doszło do ewentualnego przesunięcia się implantów). Początkowo, kiedy skóra dostosowuje się do nowego rozmiaru piersi, okolica biustu może sprawiać wrażenie napiętej, a same piersi mogą się wydawać twarde, jednak w określonym czasie miękną. Obrzęk jest zjawiskiem powszechnym i zaczyna ustępować w ciągu kilku tygodni. Zwiększona wrażliwość piersi na kontakt fizyczny może utrzymywać się przez miesiąc lub dłużej. Blizny zaraz po zabiegu i przez następne tygodnie będą różowe, ale bledną w okresie kilku miesięcy. Ostateczny wynik jest widoczny po 3 miesiącach.

Po przeszczepie tkanki tłuszczowej lub zastosowaniu preparatu Macrolane nie ma konieczności noszenie ubrania uciskowego oraz zdecydowanie szybciej wraca się do normalnego funkcjonowania.

 

Jak każda operacja, powiększenie piersi może skutkować powikłaniami, takimi jak: dodatkowa operacja, niepożądane reakcje na znieczulenie, powikłania karmienia piersią, zanik tkanki sutka, odkładanie się złogów wapnia, przykurcz torebkowy, zmiany czucia brodawki sutkowej, zmniejszenie objętości i pęknięcie implantu, nadmierne krwawienie, wypchnięcie protezy, krwiak/miejscowe nagromadzenie się płynu surowiczego, infekcja, ograniczenia w badaniu mammograficznym, martwica, ból, marszczenie implantu, przemieszczenie implantu czy zespół wstrząsu toksycznego.

Dlatego ważna jest wcześniejsza konsultacja z chirurgiem plastykiem w celu zminimalizowania ryzyka ich wystąpienia.

 

 

NA SKRÓTY