Korekcja małżowin usznych

KOREKCJA USZU (OTOPLASTYKA)

  • CZAS ZABIEGU 1-2h.
  • ZNIECZULENIE miejscowe nasiękowe
  • REKONWALESCENCJA 1-6 tygodni w zależności od zabiegu
  • CENA odstające uszy 2500-4000, korekcja rozerwanego płatka 1200-1500

DLA KOGO?

Dla Ciebie, jeżeli chcesz skorygować odstające, za małe, zbyt duże lub niekształtne uszy, a także rozerwany płatek ucha. Dzięki dość prostemu zabiegowi na zawsze możesz pozbyć się kłopotliwego defektu.

PRZED ZABIEGIEM

Niezbędna jest konsultacja z chirurgiem plastykiem, podczas której lekarz odpowie na pytania i ustali metodę zabiegu. Jak się przygotować do zabiegu?
  • 6 godzin przed operacją należy być na czczo;
  • nie wcześniej niż 3 dni przed zabiegiem konieczne jest wykonanie następujących badań: grupa krwi, morfologia z rozmazem, układ krzepnięcia krwi (APTT, INR, PT, wskażnik Quicka), OB, elektrolity, glikemia na czczo, antygen Hbs, HCV, antygen HIV, EKG (po 45 roku życia)
  • na 14 dni przed zabiegiem należy odstawić wszelkie leki zawierające kwas acetylosalicylowy (np. aspirynę), gdyż wydłużają czas krzepnięcia krwi.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są wszystkie ciężkie choroby, skazy naczyniowe, niedokrwistość, cukrzyca, nieuregulowane nadciśnienie oraz infekcje i stany zapalne.

PRZEBIEG ZABIEGU

U  dzieci zabieg musi odbywać się w znieczuleniu ogólnym, ale u nastolatków i osób dorosłych wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Cięcia dokonuje się na tylnej powierzchni małżowiny usznej. Następnie poprzez odpowiednie preparowanie, nacinanie i skaryfikację chrząstek tworzących szkielet małżowiny usznej, uzyskuje się trwałą korekcję położenia, kształtu i wielkości operowanych uszu. Korekcja polega na nacięciu chrząstki i wygięciu jej ku tyłowi. Podczas zabiegu zakłada się szwy niewchłanialne, które utrzymują nowy kształt małżowiny usznej. W przypadku rozerwanego lub naderwanego płatka ucha, korekta polega na umiejętnym zszyciu tkanek. Operacja trwa 1–2 godziny.

PO ZABIEGU

Na zakończenie operacji zakłada się specjalny opatrunek przypominający turban, który nosi się przez 4 dni, a następnie zalecane jest noszenie opaski przez dwa tygodnie całodobowo, a przez kolejne 4 tygodnie – do snu. Po 10–12 dniach usuwa się szwy skórne. Bardzo często już godzinę po zabiegu pacjenci mogą opuścić klinikę. Chrząstka małżowiny usznej przebudowuje się 2–6 miesięcy od zabiegu. Po tym czasie staje się ona twardsza, elastyczna i odporna na zniekształcenia. Po zabiegu zostaje niewielka blizna na tylnej powierzchni ucha, która z czasem staje się niewidoczna.

Potencjalne powikłania pooperacyjne

Powikłania są bardzo rzadkie, a ryzyko nieudanego zabiegu – minimalne. Sporadycznie może zdarzyć się krwiak w miejscu cięcia, czyli tylnej okolicy ucha. Może on ulec samoistnemu wchłonięciu bądź usuwa go lekarz przy pomocy igły. Rzadko może wystąpić także infekcja chrząstki małżowiny usznej, co w konsekwencji powoduje dłuższe gojenie i powstanie mniej estetycznej blizny na tylnej powierzchni ucha.

Trwałość efektów otoplastyki

Efekt zabiegu jest bardzo trwały i pozostaje na całe życie.

NA SKRÓTY

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeżeli interesuje cię ten zabieg, bądź masz dodatkowe pytania – skontaktuj się z nami. Odpowiemy i doradzimy kont